خانه / سراسر ایران / معرفی شهر قادر آباد

معرفی شهر قادر آباد

معرفی شهر قادر آباد

قادر آبادپارسه یا مشهد مرغاب در 145كيلومتري شمال شيراز و در مسير رشته كوه زاگرس كه از جنوب بخش پاسارگاد ( هخامنش ) و از شمال به شهرستان بوانات و صفاشهر و از شرق به بخش سرچهان و شهرستان ارسنجان و از غرب نيز به شهرستان اقليد منتهي مي شود ، طول جغرافيايي قادرآباد ( مشهد مرغاب ) 53درجه و 16 دقيقه شرقي و عرض جغرافيايي آن 30 درجه و 17 دقيقه غربي و ارتقاع آن از سطح دريا 1900 متر و مساحت آن 1328 كيلومتر مربع است و اين بخش شامل دو دهستان شهيد آباد و پاسارگاد بوده است كه مدتی پیش بنا  تصميم وزارت كشور دهستان پاسارگاد به شهرستان دیگری ملحق شده است.

این منطقه از چهارطرف با رشته کوههای به هم پیوسته محصور شده و از طریق گردنه دیدگان ، گردنه ساقه بلند و تنگ سعادتشهر با شهرهای اطراف ارتباط دارد.

مشهد مرغاب به دلیل ارتفاع زیاد از سطح دریا و وجود کوهستانهای اطراف دارای آب و هوای معتدل کوهستانی وجزء مناطق نسبتا”سرد شمال استان بوده و در فصل زمستان سرد و در تابستان نسبتا”خنک است . در زمستانها سردی هوا به حدود 18 درجه زیر صفر و در تابستان گرمی هوای به حدود 35 درجه بالای صفر می رسد .

 

 وجه تسميه : 

واژه مشهد مرغاب مركب از دوكلمه مشهد به معناي محل شهادت و مرغاب ( نام وليعد كورش است ) و به روايتي انسان بال داري است كه هم اكنون نقش برجسته آن برسنگ هاي پاسارگاد نقش بسته است و چون اين بخش براساس مستندات تاريخي و حوزه جغرافيايي در محدوده پاسارگاد ( مادرسليمان ) اقامتگاه ذوالقرنين است كه در قران از آن ياد شده است و به نامهاي مختلف مثل قادرآباد – كالان – مرغاب – دشت مرغاب – ذوالقرنين فارس از آن ياد كرده اند و به خاط قدمت تاريخي كه اين بخش داشته و دارد همواره محل بازديد و گذر جهانگردان و مسافران بوده است ، زيارتگاه هاي پير قنبر و قلعه قديمي به نام زيتك ، احمد بيگي ، تل مزيدي ، تل شهرك از قديم به جا مانده و در اين منطقه قرار دارند.

جمعیت شهر قادر آباد :

جمعیت این منطقه در حدود 28000 نفر می باشد که حدود 19000 نفر آنها در محدوده شهر قادرآباد و مرغاب و بقیه در روستاهای اطراف زندگی می کنند .

دين و نژاد ، زبان ، گويش شهر قادر آباد :

مردم اين خطه از ميهن اسلامي همه مسلمان و شيعه مذهب هستند و زبان رسمی آنان فارسي روان و گويشعرب زبانها نيز كه به زبان محلي صحبت مي كنند رايج است . نژاد مردم اين منطقه سفيد و مردمي گندمگون هستند و به خاطر موقعيت جغرافيايي منطقه در فصول بهار و تابستان محل كار و مهاجرت عشاير و روستائيان مي باشد و هر ساله تعداد زيادي افراد با گويش هاي مختلف از شهرهاي استان براي اشتغال در شركت يك و يك و چشمه بناب به اين منطقه مهاجرت مي نمايد

ویژگیهای اقتصادی شهر قادر آباد :

زمینهای مرغوب  وحاصلخیز و منابع غنی آبهای زیر زمینی و رودخانه های پرآب  ، باعث گرایش عامه مردم به شغل کشاورزی ، دامپروری و باغداری شده است. از محصولات کشاورزی این منطقه : گندم ، جو ، ذرت ، آفتابگردان ، خیارسبز،گوجه فرنگی ،نخود ،لوبیا، عدس ،چغندرقند،بادمجان وسیب زمینی بوده ومحصولات باغی شامل سیب ، هلو ،آلوسیا ،آلو زرد ، شفت آلو ، زردآلو ،به ، انگور ، گردو و بادام می باشد.

یکی از قطبهای اقتصادی منطقه کارخانه یک و یک است که شهرت جهانی داشته و محصولات متعددی را تولید نموده که علاوه برمصرف داخلی به بازارهای جهانی نیز صادر می نماید. تولیدات این کارخانه شامل آبلیمو ، رب گوجه ، خیار شور، خاویاربادمجان، مربا جات ، و انواع کنسروها ، ترشیجات  و….  می باشد.

شرکت چشمه بناب ( یگان دشت ) با داشتن زمینهای کشاورزی و باغات فراوان و مرکز پرورش ماهی قزل آلا، یکی دیگر از قطبهای اقتصادی منطقه است .

ویژگی های تاریخی شهر قادر آباد :

مشهد مرغاب یکی از قسمتهای باستانی ایران است  چرا که پاسارگاد یا پارس کوه ، این مجموعه تاریخی در دشت مرغاب با داشتن 130 هکتار مساحت ساخته شده است ؛ این دشت از سابقه تمدن سه هزار سالـه بــرخورد بـوده و روستاهایی چـون تل نخـودی ، تل خاری، تل سـه آسیاب و دو تلـون که درهزاره چهارم و سوم پیش از میلاد در آنها کشاورزی می شد ودارای رونق و شکوه ویژه ای بوده است؛ برخی از مورخان ذکر کرده اند که چون کورش بر مادها پیروز شد محلی را برای اقامت خود به عنوان پایتخت برگزید ، که این محل دشت مرغاب می باشد.آرامگاه و کاخهای کورش کبیر ، آغازتاریخ 2500 ساله شاهنشاهی را نمایان می سازد ؛ البته پاسارگاد و چند روستای اطراف آن در تقسیمات کشوری سال 1384 جزئی از شهرستان پاسارگاد فعلی شـدند ، ولی محل ساخت آنها بنا بـه روایت تاریخ ، در دشتــی به نام مـرغاب ( که به آن مشهـ د ام البنی یا مشهـد مادر سلیمان نیز گفته می شود) صورت گرفته است .

از آثار تاریخی دیگر این منطقه غار دیو در حوالی شهید آباد( مربوط به دوره ساسانیان )  و کاروانسرای شهید آباد (مربوط به دوره صفویه ) و بقعه مطهر امامزاده سید محمد حسین (فرزند امام سجاد (ع) ) واقع در روستای خورجان  می باشد

آثار و بقایای  بجا مانده از سد تنگ حنا و کانالهای آبیاری ( که تامین کننده اب زمینهای کشاورزی دشت مرغاب بوده ، نشانی دیگرازقدمت دیرینه این منطقه هستند.

اماکن تفریحی و زیارتگاهها شهر قادر آباد :

این منطقه دارای اماکن تفریحی زیادی با چشم اندازهای زیبا می باشد که برخی از آنها عبارتند از :

بقعه مطهر امامزاده سید محمد حسین در روستا خورجاk

پارک جنگلی شهید مطهری در شهر قادرآباد

مجموعه چشمه بناب (سرچشمه) که از40 چشمه کوچک وبزرگ تشکیل شده و مرکز پرورش ماهی آن ازآب این چشمه ها تغذیه می شود و در5 کیلومتری شهرقادرآباد قرار دارد.

تفرجگاه قنات سبزه پوش  در روستای خورجان

تفرجگاه چنار در6 کیلومتری شمال غربی قادرآباد

تفرجگاه تنگ حنا  در شرق روستای شهید آباد

تفرجگاه تنگ خرسی در 5 کیلومتری شمال قادرآباد

تفرجگاه علفی در حومه شهر قادرآباد

تفرجگاه چشمه خضری در شمال قادرآباد

قنات ها ، چشمه سارها ، مزارع ، باغات زیبا و کوههای پوشیده از درختچه ها و درختان جنگلی ازدیگرجاهای دیدنی وجذاب این منطقه هستند

 جنگ تحمیلی: 

در دوران دفاع مقدس مردم این دیار 116 شهید تقدیم انقلاب نمودند که از این تعداد 43 شهید مربوط به روستای شهید آباد است.

درباره ی saman

همچنین ببینید

پرواز شیراز – وین از ۱۲ تیر ماه برقرار می شود

نایب رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی فارس و مدیرعامل شرکت خدمات …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *